Nezařazeno

Stovky lidí bubnovaly proti tichu

I přes nepřízeň počasí se akce Bubnování pro Bubny setkala s velkým zájmem a úspěchem. V den výročí prvního židovského transportu z Prahy do koncentračních táborů se na bubenském nádraží sešlo několik stovek lidí. Společně s herci a bubeníky vybubnovali svůj osobní postoj proti mlčení, které provází násilí.

Okolo sochy „Brána nenávratna“ od Aleše Veselého na nádraží Bubny se v pátek sešlo několik stovek lidí, kteří přišli podpořit akci Bubnování pro Bubny. Na podiu se nejprve představili bubeníci – David Koller, Miloš Vacík, Jan Horváth, Jaroslav Kořán, Alan Vitouš, Jan Červenka a další. Mezi jednotlivými bubenickými sety četli herci (Bára Hrzánová, Václav Vydra, Nela Boudová a Jana Boušková) citace k tématu mlčení a nebezpečí  pasivního přilhlížení, které vždy provází násilí a bezpráví. Poté si známé osobnosti společně s diváky vzali bubny, které pro tuto akci vytvořili studenti pražských škol, a celé nádraží se rozeznělo zvukem asi 400 bubnů.

„Bylo by jistě příjemnější, kdyby večer byl zalit zapadajícím sluncem. Nastala však atmosféra společné vůle, navzdory lijáku, blátu, zimě. Ti, co vydrželi hodinu a půl bubnovat pod monumentem Aleše Veselého, věděli velmi dobře, proč tam jsou.
Letos přišlo rušit ticho pasivního přihlížení pět nebo šest stovek návštěvníků. Za rok připomeneme kulaté výročí prvního transportu z Prahy, uvidíme, kolik bubeníků hlasy Bubnů přilákají. Jsem rád, že široká komunikace probíhala již před samotným Bubnováním. Považuji ,předešlé období za dobrý dialog pro společné hledání podstaty významu ŠOA V NÁS,“ říká Pavel Štingl

O den dříve v rámci vyjádření podpory akci Bubnování pro Bubny se rozezněly nástroje také ve Washingtonu před českým velvyslanectvím. Vybubnovat svůj postoj přišla také Madeleine Albright, která akci veřejně podporuje.

Až do 25. října bude v nádražní hale probíhat audiovizuální výstava „Fragment Památníku ticha“, kde se návštěvníci mohou podívat do rodinných alb přeživších, kteří v roce 1941 odjížděli právě z nádraží Bubny do koncentračních táborů. Školy i skupiny se mohou přihlásit ke komentované prohlídce „mluvicích alb“ i projektu proměny nádraží Bubny v Památník ticha.

O památníku ticha

Na nádraží Praha–Bubny, z nějž bylo deportováno více než 50 000 pražských židů, vzniká Památník ticha, místo pro veřejný dialog o odkazu obětí, motivech pachatelů, a především o zásadní roli mlčící většiny v dobách, kdy se pasivita stává obecným ohrožením. Bubnování pro Bubny je další z řady akcí, které filozofii vznikajícího památníku přibližují veřejnosti. Praktickou prezentací budoucí expozice bude miniexpozice „Fragment Památníku Ticha“, která bude na deset dní otevřena v nádražní hale k výročí prvního transportu.