FAMU

FILMOVÁ A TELEVIZNÍ FAKULTA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V PRAZE

 

Furiant – režie Ondřej Hudeček, 2015, ČR, 26 min
Synopse:
České země, 19. století. Ladislav, zlovolný synek z dobré rodiny, terorizuje vesnici svými krutými šprýmy. Pobyt v klášteře, kam je nucen se uchýlit kvůli válce, ho však nečekaně promění. Po návratu domů se sbližuje s Janem, citlivým mladým básníkem, a prožívají společně chvíle ničím neředěného štěstí. Vášnivý Ladislav však brzy propadne žárlivosti a ve snaze Jana ovládnout, spouští sérii tragických událostí… Dramatická historie zrodu uměleckého osudu Ladislava Stroupežnického, lemovaná masem, kostmi a krví. Černá komedie na motivy skutečné události, queer učebnice literatury a historická obrázková kniha v jednom.
Furiant byl na festival Sundance vybrán z celkového počtu 8712 přihlášených krátkých filmů jako jeden ze 13 zahraničních hraných filmů. Jedná se o vůbec první český krátký film a celkově teprve druhý český film, který bude na tomto festivalu uveden v hlavní soutěžní sekci. Úspěch je o to větší, že se jedná o studentský film – ty jsou na velkých festivalech tohoto typu spíše výjimkou. Snímek dostal na festivalu Sundance cenu za režii.

 

Nehoda – režie Šimon Štefanides, 2016, ČR, 13 minut
Trailer: https://vimeo.com/217320237
Synopse:
Starý pan Tošovský svým autem porazí paní Pařízkovou. Jeho dcera Zuzana zuří vztekem a zabaví mu jeho klíčky od auta, aby mu zabránila v dalším řízení. Na jednu stranu sice problém vyřeší, ale na stranu druhou si znepřátelí svou matku Janu, která už dlouho plánuje jet na vzdálený hřbitov a provést tam jarní úklid. Po hádce se Jana rozhodne, že to takto rozhodně nenechá. Snímek se letos probojoval do užšího výběru na prestižní ocenění British Academy Film Award.

 

Pérák, stín nad Prahou – režie Marek Berger, 2016, ČR, 13 minut
Synopse:
Kdo zabrání nacistům v probuzení temných sil, po staletí dřímajících na jednom starém pražském hřbitově? Jedině maskovaný mstitel, vybavený speciální odpruženou obuví! Marek Berger ve svém mistrném akčním thrilleru, vytvořeném na pražské FAMU, propojuje staropražskou legendu o Golemovi s legendou o superhrdinovi z dob Protektorátu.

 

Kyjev Moskva – režie Anna Lyubynetska, 2016, ČR / Ukrajina
Synopse:
Renata žije v Kyjevě se svojí matkou. Její mladší bratr Kiril bojuje ve válce na východní Ukrajině. Z Moskvypřijíždí skateboardista Saša, kterého si najala reklamní agentura, ve které Renata pracuje. Renata dostane ze úkol se o Sašu postarat, ale ztratí peníze na hotel a je nucena ho ubytovat v prázdném pokoji svého bratra. Snímek získal letos Cena Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmové soutěže Český lev.

 

Happy End – režie Jan Saska, 2015, ČR, 6 min
Synopse:
Černá komedie o smrti se šťastným koncem. Myslivci, traktorista, řidič favoritu a náhodně zřetězený sled událostí, kterými se jak červená linie táhne stružka krve. A značné množství alkoholu. Animovaný film českého režiséra, scenáristy a kameramana Jana Sasky Happy End byl zařazen do užšího výběru deseti krátkometrážních animovaných filmů, které se ucházely o amerického Oscara za rok 2016.